36. VAKIFLAR HAFTASI KUTLANDI...
11.05.2019 12:34
36. VAKIFLAR HAFTASI KUTLANDI...

Bu yıl 36. Vakıflar Haftası etkinlikleri sabah 09:00’da Anıt Alanı’nda, çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra organizasyon heyetinin Konya Valisini makamında ziyaret etmesini takiben, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde devam eden programda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem'in Vakıflar Haftası mesajı okundu.

Vakıf Medeniyeti konusunda hazırlanan video katılımcılara izletildi.

Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, programda yaptığı konuşmada, Vakıf Haftası'nın bu yılki temasının "Vakıf medeniyetinde ramazan ayı" olduğunu söyledi. Hafta dolayısıyla çeşitli paneller düzenleyeceklerini dile getiren Genç, şöyle konuştu:

"Memleketimizin en köklü kurumlarından biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğümüz beylikler, Osmanlı ve Selçuklu Döneminden günümüze kadar gelen ve yöneticisi kalmayan vakıfların yönetimini üstleniyor. Ayrıca yeni vakıfların kurulması ve bunların denetimini yürütüyor. Yine Genel Müdürlüğümüzün bünyesinde 62 bin eski, 5 bin de yeni vakıf bulunmaktadır."

Genç, Erzurum'un Pasinler ilçesinde 1048 yılında ilk vakfın kurulmasıyla Anadolu'yu bu sistemle tanıştıran Selçukluların 1. İzzettin Keykavus döneminde Evkaf Nezareti kurduğunu belirtti.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da vakıfların İslam dininin ana esaslarından biri olduğunu aktardı.

Daha sonra çeşitli yarışma ve etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde 20 hizmet yılını dolduran personellere ödüller takdim edildi.

Programa Vakıflar Bölge Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra, Konya’da kurulu Vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile çok sayıda vatandaş ta katıldı.

Programlarda Vakfımız, Başkanımız Mustafa VAROL tarafından temsil edildi.

 

Eklenme Tarihi: 11.05.2019 12:34