Konya S.T.K. Başkanlarından Ortak Karar...
19.07.2016 08:43
Konya S.T.K. Başkanlarından Ortak Karar...

Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantı Kararı

Konya’da faaliyet gösteren STK temsilcileri, aşağıda isimleri yazılı STK’lar Konya Valisi Yakup CANBOLAT Başkanlığında ve Emniyet Müdürümüz Mevlüt DEMİR’in de katılımlarıyla, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmek istenen kalkışmayı değerlendirdi. Bilgi alışverişi ve mütealalar yapıldı. Ülkemizin selameti, Devletimizin bekası ve milletimizin geleceği açısından asgari müştereklerde birleşmenin hem vicdani hem vatandaşlık görevlerimiz arasında olduğunu dile getiren STK temsilcileri darbe ve kalkışma karşıtı olan değerli halkımıza hitaben aşağıdaki şu hususları ele almışlardır.

1-15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen başarısız darbe girişimini, bu alçak girişimde görev alanları, hain kalkışmacılara yurtiçi ve yurtdışından destek verenleri şiddetle lanetliyoruz.

Devletimizin kalkışmacılara hak ettikleri en büyük cezayı vermesini bekliyor ve talep ediyoruz.

Her türlü darbe girişimi ve kalkışmacılara karşı STK’lar olarak Devletimizin ve aziz milletimizin yanındayız.

2-Türk askeri içerisinde yuvalanmış teröristlerin giriştiği hukuksuzluk askerimize olan güvencimizi ve inancımızı sarsamaz. Türk askerinin kadim birikimi sağ duyusu, gücü ve cesaretini ortak değerimiz olarak görüyoruz.

3-Devletimize demokrasimize birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak hain kalkışmacıları ve işbirlikçilerini telin etmek için Konya’lılar olarak nöbetimize Hükümet konağı ve Mevlana meydanının bulunduğu alanda devam edeceğiz.

4-Demokratik tepkimizi gösterdiğimiz meydanda  siyasi ve farklı kurumsal  simgelerle değil, sadece Türk Bayrağımızla bulunmakta fayda mülahaza ediyoruz.

5-Demokratik tepkimizi yansıtırken insanlara, doğaya ve sosyal huzura zarar vermeyecek yol ve yöntemleri benimsememiz önem arz etmektedir.

6-Meydanda ve farklı mecralarda meydana gelebilecek provakasyon ve provakatörlere, fiziki zarar ve şiddet içerikli yaklaşımlara asla itibar edilmemesini önemle vurguluyoruz.

7-İtidali elden bırakmamalıyız. Resmi Makamlarca teyit edilmemiş haber ve çeşitli yollarla yapılan paylaşımlara da itibar edilmemelidir.

 8-Meydanlara gelirken mümkünse toplu taşıma araçlarının kullanılması trafik akışı açısından daha sağlıklı olacaktır.

9-Kitleleri kanunsuz eylemlere, taşkınlıklara ve tahribatlara yönelik pravoke edenlerin 155 polis hattına bildirilmesi toplumsal huzur açısından önemlidir.

10-Darbe girişimcilerinin oluşturmak istediği kaos ortamına izin vermeyen, yaptığı çağrılar ve telkinlerle milli iradenin en büyük temsilcisi olduğunu bir kez daha gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, hain çetelerle birlikte hareket etmeyen askerlerimize, adli, mülki, mahalli idarelerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasi parti temsilcilerimize, basın kuruluşlarımıza, bu davaya sahip çıkan tüm kişi ve kurumlarımıza şükranlarımızı arz ediyoruz.

Yaşadığımız elim olaylarda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza şifalar diliyor, şehitlerimizin emanetine sadakatten ayrılmayacağımızı ilan ediyoruz.

Aziz Konyalı hemşehrilerimize saygıyla duyurulur.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Dost Eli Konya Gıda Bankası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Eğitim Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
İrfan Eğitim Yardımlaşma ve Dostluk Derneği
İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi
İhtiyaç Sahiplerine ve Öğrencilere Yardım Derneği
Mahmut Sami Ramazanoğlu Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Pınar Eğitim Kültür  Sanat ve Gençlik Kulübü Derneği
Ensar Konya Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği
Konya İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği
Konya Platformu Eğitim, Kültür Sağlık ve Çevre Derneği
Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Dayanışma ve Eğitim Derneği
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Derneği
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Konya Şubesi Derneği
Altınbaşak Gençlik Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği
Hayra Hizmet Vakfı
Merkez Selçuklu Hizmet ve Eğitim Vakfı
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı
Selimiye Vakfı
Ensar Vakfı
Kamu-Sen
Memur-Sen

Eklenme Tarihi: 19.07.2016 08:43